Jak się urbać na balet

Balet to wyjątkowy rodzaj tańca klasycznego, wyróżniający się tworzeniem widowiskowych choreografii, występami na największych scenach, gdzie muzyka przeplata się ze sztuką, a nawet odrobiną aktorstwa. Wiele małych dziewczynek (a zdarza się że również chłopców) marzy o tego typu karierze lub przynajmniej chce spróbować tego typu hobby. Tylko jak przygotować swoje dziecko na naukę sztuki baletowej?

Kilka najważniejszych zasad w baletowym świecie

Lekcje i zajęcia baletowe wyróżnia dbałość o zasady, dyscyplinę i jasno określone reguły. Raczej nie jest to miejsce na wygłupy ani obijanie się, choć oczywiście w grupach u najmłodszych dzieci, taniec będzie jeszcze przeplatany zabawą. Warto wiedzieć, że przygodę z baletem można rozpocząć już nawet u przedszkolaków, w niektórych miejscach już nawet od 3 lat. Stroje do ćwiczeń muszą zatem spełniać przyjęte normy określone przez daną szkołę baletową, a jednocześnie być wygodne, nie krepujące ruchów, dobrze dopasowane rozmiarem.

Baletki – symbol i najważniejszy element garderoby każdej baletnicy

Dobrze dopasowane i dobrane baletki to podstawa garderoby małego tancerza. Warto tutaj postawić na najwyższą jakość, gdyż w przypadku baletu, to właśnie od butów zależą w dużej mierze osiągane wyniki, wygoda i komfort podczas ćwiczeń i tańca, a także dbałość o zdrowie i minimalizowanie ryzyka kontuzji. Ich rozmiar musi być idealnie dopasowany do stopy – zbyt ciasne będą obierać i powodować dyskomfort, a zbyt luźne nie zapewnią odpowiedniej stabilizacji i podparcia podczas różnych, często skomplikowanych figur i obrotów. Baletki mogą być zawiązywane wokół nóg na specjalne troczki lub posiadać wszyte gumki, dzięki którym trzymają się na stopach. Najczęściej wybiera się białe lub czarne.

A co zresztą stroju małych tancerzy?

Strój baletnicy lub tancerza baletu (bo pamiętajmy, że nie są to zajęcia wyłącznie dla dziewczynek, ale i dla chłopców!) będzie składał się z takich elementów jak: kostium baletowy, rajstopy (koniecznie w jasnym kolorze np. białe, kremowe, pudrowo różowe, łososiowe), tunika, czyli spódniczka baletowa, która może występować w różnych długościach, ewentualnie dodatkowo getry oraz spodnie dresowe np takie https://mybaze.com/pl/spodnie-sportowe-damskie/ podczas mniej restrykcyjnych pod względem ubioru zajęć, na przykład podczas rozciągania. Kostium baletowy to charakterystyczne body, najczęściej z długim rękawem, które może występować we wielu kolorach, choć oczywiście najczęściej kojarzy nam się z bielą. Mogą przydać się także ocieplacze na stopy oraz specjalne usztywniane baletki, czyli tzw. pointy. Warto pamiętać także o odpowiedniej fryzurze – włosy powinny być ciasno związane, nie opadać na twarz i nie zasłaniać pola widzenia. Najczęściej wybiera się gustowne koczki. Po więcej informacji na temat trudnej i wymagającej, ale jakże pięknej sztuki baletowej, zapraszamy na stronę: https://asb.edu.pl/.

Co daje balet w praktyce?

Balet pomaga w nauce skupienia, samodyscypliny, uważności, dążenia do celu. Pokazuje jak zapanować nad ciałem, a także nad psychiką. Ćwicząc go musimy bowiem wykazać się konsekwencją i niezłomnością, nie poddawać się nawet jeżeli czasami bywa naprawdę trudno. Oczywiście jak każdy sport sprzyja także dobrej kondycji i samopoczuciu, pozwala rozciągnąć ciało, uczy odpowiedniej postawy, poruszania się z gracją i lekkością. Rozwija poczucie rytmu i wrażliwość na piękną muzykę i sztukę.

Strona korzysta
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.