Pedagodzy

Lidia Kowcz

Absolwentka Szkoły Baletowej w Kijowie, pierwsza Solistka Teatru Opery i Baletu we Lwowie oraz Opery Warszawskiej. Niezapomniana odtwórczyni Giselle i Innych największych przedstawieniach baletowych Teatru Wielkiego w Warszawie Po ukończeniu Studium Pedagogiki Tańca Klasycznego przy Ministerstwie Kultury i Sztuki w Warszawie podjęła pracę w Warszawskiej Szkole Baletowej, w Teatrze Wielkim, w Operetce Warszawskiej oraz w Centralnym Zespole Artystycznym Wojska Polskiego.

Profesor Luba Bakhareva

Akademia Rosyjskiego Baletu im. Agrypiny Waganowej w Leningradzie (Sankt -Petersburg).W ciągu tych lat miała wybitnych pedagogów-Olga Jordan, Warwara Mej, Fieja Balabina. Po ukończeniu Akademii pracowała w "Leningradzkim Kameralnym Balecie pod dyrekcją P. Gusewa w teatrze "Choreograficznych miniatur” L.Jakobsona i jako solistka Baletu Leningradzkiego Teatru Muzycznego. W trakcie pracy ukończyła wydział pedagogiczny Akademii im. A.Waganowej. Po skończeniu kariery scenicznej, rozpoczęła pracę jako pedagog tańca klasycznego w Państwowej Szkole Baletowej w Gdańsku, pózniej jako pedagog, repetytor w Operze Bałtyckiej. Pracowała również jako pedagog w Sankt Petersburskim Męskim Balecie im. W. Michailowskiego i w Teatrze Baletu N.Dolguszyna. Przez dłuższy czas była związana pracą pedagogiczną z Gdańską Szkołą Baletową. Przygotowała wielu wybitnych uczniów m.in. A.Sąsiadek, E.Karpuchinę, R. Kołodzieja , I. Sokołowską , J.Breść itd.,zdobywając liczne nagrody na Ogólnopolskich konkursach Baletowych (A. Sąsiadek-Grand Prix., Jacek Breść- Grand prix ) ,byli pierwszym półfinalistami na Konkursie Eurowizji, a w 1996 A. Sąsiadek została finalistką. W 2006 drugie miejsce zajęła E.Karpuchina i M. Wylot. Kolejnym sukcesem pedagogicznym był zdobyty przez uczennicę I.Sokołowską złoty medal na Międzynarodowym Konkursie Baletu w Warnie.

Obecnie P. Profesor Luba Bakhareva pracuje w Teatrze Wielkim w Łodzi. Została odznaczona Honorowym Orderem Zasłużonego Działacza Kultury Polskiej.

Wrzosek Kazimierz

Uzyskał Dyplom z wyróżnieniem O.S. Baletowej
Pracował w Operze Bałtyckiej u Pani Janiny Jarzynównej Sobczak, później w Operze w Bydgoszczy. Solista, później Pierwszy Solista i Pierwszy Tancerz Teatru Wielkiego w Łodzi. Studiował pedagogikę tańca w Akademii Muzycznej w Warszawie. Był kierownikiem baletu w Tetrze Muzycznym w Gdyni. Wyjechał za granicę do Mons w Belgii. 8 lat pracował w Centre de Classique, później równolegle także w Esch w Luxemburgu jako profesor tańca klasycznego „a titre”. W czasie jego kariery tanecznej występował gościnnie w Szwajcarii, Bułgarii, Grecji, Finlandii, Włoszech, Peru, Francji i Niemczech. Po powrocie do Polski był Kierownikiem Baletu w Teatrze Wielkim w Łodzi. W 2000 roku podjął pracę w Gdańskiej Szkole Baletowej, w której nadal naucza. Uzyskał stopień nauczyciela dyplomowanego. Podczas ponad pięćdziesięcioletniej pracy zawodowej był uhonorowany odznaczeniami: Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz „Statuetką Terpsychora”.

Jacek Walasik

Członek Międzynarodowej Rady Tańca CID (Consiel International de La Danse) UNESCO w Paryżu. Założyciel Akademii Sztuki Baletowej. Prekursor idei powołania Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Baletowej dla szkół niepublicznych i ośrodków kulturalnych w Polsce. Solista baletu przez szereg lat związany z teatrami we Francji, Szwajcarii, Włoszech. Dyrektor teatrów Panache, Trendy. Choreograf pedagog tańca klasycznego. Twórca licznych spektakli baletowych w kraju i za granicą.

Kamila Paleń

Tancerka dyplomowana, choreograf, członek Związku Artystów Scen Polskich, laureatka prestiżowych konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych , wielokrotna stypendystka Prezydenta Miasta za wybitne osiągnięcia artystyczne. Asystent choreografa Jacka Walasika. Tańczyła główne role m.in. „Marii Magdaleny”, asystując przy spektaklach „Requiem Mozarta”, „ Ostatnia Pieta Michała Anioła”, "Chopiniana", „Cztery Pory Roku Vivaldiego” wystawianych w Teatrze im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. Oprócz działalności choreograficznej prowadzi zajęcia przygotowujące do Konkursów w Polsce i za granicą.
W 2015 roku jej uczennice zdobyły najwyższe punktacje w Ogólnopolskich Konkursach Baletowych.

Stella Walasik

Obecnie tancerka klasyczna w największym zespole baletowym w Polsce - w Polskim Balecie Narodowym w Teatrze Wielkim Operze Narodowej. Profesjonalną naukę tańca zaczęła w wieku 9 lat gdy została przyjęta do Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Romana Turczynowicza w Warszawie. Jako mała dziewczynka wzięła udział w Projekcie Dance Open w Sankt Petersburgu. Po trzecim roku już została wytypowana do wzięcia udziału w Ogólnopolskich Spotkaniach Baletowych w Gdańsku - zdobyła wyróżnienie jako najwyższą formę nagrody i to otworzyło jej nowy rozdział w OSB w Gdańsku. Pod okiem wspaniałych pedagogów przez następne trzy lata zdobywała wszystkie nagrody w Konkursach Tańca oraz stypendia Funduszu Krajowego na Rzecz Dzieci i Fundacji Balet. Po 6 tej klasie Gdańskiej Szkoły Baletowej wyjechała do Mediolanu na audycje do " Accademia di ballo Teatro alla Scala", tam też po kolejnych trzech latach dostała dyplom Profesjonalnej Tancerki. Jeszcze jako uczennica pracowała w La Scali, a tańczyła na wielu scenach mniejszych teatrów we Włoszech, w Teatro de Cannal w Madrycie, Teatrze w Nicei, Lauf w Niemczech i wielu innych.

Partnerzy
Strona korzysta
z plików Cookies.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie.